İLÇENİN TARİHÇESİ

Aşağa gitmek

İLÇENİN TARİHÇESİ

Mesaj tarafından Admin Bir Ptsi Mart 16, 2009 8:15 pm

İkizce, Ordu iline bağlı bir ilçedir.

Önceden Ünye ilçesine bağlı olan İkizce, 1990'da ilçe oldu. İlçede halk geçimini tarım ve fındık üretimiyle sağlamaktadır.

Nüfus [değiştir]İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre ?. Bunun ? ilçe merkezinde, ? ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; ? belde, ? köy ve 14 mahalleden (ağacalan,aşağı karlıtepe,başönü,beylerce,düzpelit,fatih,gaziler,kocaman,kurtköy,kurtluca,ikizce merkez, yukarı karlıtepe,yuunuskırığı, kale mahalleleri) oluşmaktadır.

Bugün İkize olarak bilinen yerleşim yerinin soon zamanlarda yapılan arştırmalara göre ortaya çıkışı Rum Pontus Devleti dönemine rastlar.(1204-1461) İkizcenin Anadolu Selçuklu Beylikleri dönemminde merkezi Tokat Niksarda bulunan Taceddinoğulları beyliğinin eline geçtiği bilinir. Yörenin tamamıyla Türkleşmesi ve Türk buyruğu altına girmesi Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin Pontus Rum Devletini yıkmasıından sonra ggerçekleşmiştiir. İkizcenin ismi 1957 yılına kadar LALELİ olarak zikredilmiştir.Daha sonra bölge halkının da gereksiz girişimleri yüzündende bu tarihi isim İkizce olarak değiştirilmiştir.Yöre isminin İkizce yapılmasının sebebide ilçenin ortasından geçen derenin ilçeyi ikiye bölmesinden ötürü veya ilçenin girişinde iki ucu birleşen derenin ilçeyi ikiye bölmesi olarak kabul edilebilir. Laleli isminin geçmişini araştırdığımıda ise bölgede yaşayan yerlilerin burada Lalaoğulları adı altında bir beylik kurulduğu rivayet olunur.Lalelinin gelişimini Osmanlı Lale Devrinde tam anlamıyla gerçekleştiirildiği ışığında hareket edersek ismin geçmişine Lale Devrinde rastlanır.Zaten Osmanlı vezirlerinden Lala paşada bir sefer sırasında bu yörede konaklamıştır.Bugun kutsal olarak kabul gören ve yapılışı ve geçmişi hakkında fazla bilgi olmayan Eski Camii üzerinde de lale motiflerine rastlanır. Bölggede Türkler ile Rum ve Ermeniler 1920 yılana kadar birlikte yaşamışlarıdır.Dönemin şartlarına binayende tehcire zorlanmışlardır.Zaten bu dönemde Ermeni ve asker kaçağı Gürcü çeteler halkın huzurunu iyice boozmuşlardır. Bölgede Keriş köprüsü olarak bilinen köprü 1896 yılında Rumlar tarafından yapılmıştır.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 23
Kayıt tarihi : 14/03/09
Yaş : 36

Kullanıcı profilini gör http://coder.eniyiforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz