İLÇENİN TARİHÇESİ

Aşağa gitmek

İLÇENİN TARİHÇESİ

Mesaj tarafından Admin Bir Ptsi Mart 16, 2009 7:59 pm

Akkuş ilçesinin adından söz edildiği dönem XIX. yüzyılın sonlarına rastlanmaktadır.1858-1892 yılları arasında, Sivas vilayetinin Samsun Sancağına bağlı “Karakuş” adıyla bir yerleşim merkezi olduğu bilinmektedir.

Karakuş topraklarına ilk yerleşenlerin; Samsun ili ve sahil ilçeleri ile Tokat ilinde vuku bulan sıtma salgını sonucu, yüksek ve serin olan bu yerlere göçenler olduğu tahmin edilmektedir. 1402 yıllarında Sivas ilinde meydana gelen çatışma ve karmaşa sonucu yapılan göçler, kan davaları yüzünden kaçan aileler, Selçuklu, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı dönemindeki savaş ve istilalar sırasında göç ederek gelen aileler kendilerine "Karakuş'u" mekan olarak seçmişlerdir.

Akkuş ilçe olmadan önce 1892-1920 yılları arasında Karakuş bucağı olarak Samsun ilinin Ünye ilçesine bağlı kalmıştır.1920 yılında yürürlüğe giren 69 sayılı Kanunla Ordu’nun il olması üzerine Ünye ilçesi ile birlikte Ordu iline bağlanmıştır.

62 yıl bucaklıkla idare edilen Karakuş’un Osmanlılar dönemindeki Bucak müdürlerinin kimler olduğu hakkında elimizde kesin bir bilgi yoktur. Ancak; Cumhuriyet döneminde :
Cezmi BALYAS(Ünye), Mehmet ÇÖPOĞLU(Akkuş-Haliluşağı), Bedri nuri BALYAS(Ünye), Çontoğlu İbrahim Efendi(Akkuş-Gedikli), Turan Bey(Niksar), Mashar SORAVOĞLU(Şarkılı), Tahsin KURUL(Ordu), Kemal TUNCER(Mesudiye), Mustafa DAŞKIN(İzmir), Galip YÜRÜKOĞLU(Ordu) bilinenler arasında olup Karakuş Bucağında bucak müdürlüğü yapmışlardır.

Tarihinin akışı boyunca çeşitli kavimlerin,emir ve derebeylerin baskın ve istilalarına maruz kalan Karakuş, küçük bir yerleşim merkezi olmaktan ileriye gidememiştir. 1892 yıllarında bucak merkezi olması ile yavaş yavaş gelişmeye başlamış ve 62 yıl aradan sonra ilçe olmaya namzet duruma gelmiştir. 4 Mart 1954 yılında çıkarılan 6324 Sayılı Kanun ile “Akkuş” adı ile ilçe olmuştur.

1954 yılında Karkuş Nahiyesi’nin İlçe olması için Nahiye sakinlerinden Azmi Sevindik'in önderliğinde, 6 kişilik bir heyet başkent Ankara’ya giderek zamanın Başbakanına çıkarlar. Azmi Sevindik ve beraberlerindekiler, zamanın Başbakanı olan Adnan MENDERES’e Karakuş’un ve halkının tabiat ve devlet hizmetleri yönünden içinde bulunduğu zor şartları dile getirirler. Bunun üzerine zamanın Başbakanı Adnan MENDERES, “Hay hay Karakuş’u ilçe yapalım. Fakat kara günler geride kaldı, bundan böyle Karakuş’un adı AKKUŞ olsun” der. Azmi Sevindik ve arkadaşları MENDERES’in bu önerisini sevinerek kabul ederler.

Ankara’ya giden heyet geri döndükten hemen sonra, Karakuş nahiyesi 4 Mart 1954 tarihinde çıkarılan 6324 sayılı Kanun ile AKKUŞ ilçesi olarak bugünkü adını alır.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 23
Kayıt tarihi : 14/03/09
Yaş : 36

Kullanıcı profilini gör http://coder.eniyiforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz