İLÇENİN TARİHÇESİ

Aşağa gitmek

İLÇENİN TARİHÇESİ

Mesaj tarafından Admin Bir Ptsi Mart 16, 2009 8:08 pm

ÇAMAŞ’IN TARİHİ

Çamaş İlçesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bölgemizde bu güne kadar herhangi bir arkeolojik kazı ve saha incelemesi yapılmamışsa da Çamaş yöresi tarihinin M.Ö. 3.yüzyıla kadar indiği yöremizde bulunan bir çok kaya mezarının varlığından anlaşılmaktadır.
Çamaş bölgesinin bilinen tarihi M.Ö. 3.yüzyılda bölgede hüküm sürmüş olan ve başkenti Bolaman olan Pont devletine ait bilgilere dayanmaktadır. Bu devletin sınırları Bolaman’dan Tokat ve Amasya’ya kadar uzanmaktaydı.Bu tarihlerde Çamaş İlçemiz bu bölgelere arasında geçişi sağlayan bir merkezdir.

Daha sonra (M.Ö.1.yüzyıl) kurulan Pont Polemenyum Dukalığı ise sınırlarını Fatsa ve Bolaman’dan itibaren içerilere doğru genişleterek Kelkit vadisini topraklarına katmıştır. Yine Fatsa ve Bolaman’dan iç bölgelere geçiş Çamaş üzerinden yapılmakta idi.(Sıtkı ÇEBİ ,ÇAMAŞIN TARİHİ )
Osmanlı Döneminde Çamaş;

Selçuklu Devletinin dağılması ve Moğol İlhanlı Devleti’nin gücünün zayıflaması neticesinde Anadolu’da çok sayıda Türk beyliği kurulmuştur. Bu beyliklerden biri olan Danişment Oğulları Beyliği 14.yy ortalarında Ordu yöresini Türk iskan alanı haline getirilmiştir. Bu tarihe kadar Ordu İli toprakları ,başkenti Trabzon’da bulunan Rum devletinin egemenliği altında bulunmaktaydı. Ordu yöresi (eski adıyla Canik -Bayramlu Kazası) 1421 yılında çelebi Mehmet zamanında kesin olarak Osmanlı topraklarına dahil edilmiş ve idari olarak yine aynı statüsünü sürdürmüştür.

14yy da Bu yöreyi fetheden Türkmen Bölüklerinden her biri söz konusu vadilerin birisi içine yerleşmişlerdir.Kıyı şeridinde batıdan doğuya gidilecek olunursa Canik-i Bayram kazasının batıda tabi sınırını meydana getiren Bolaman ırmağı vadisinde Bölük-i Niyabet-i Çamaş’la karşılaşılıyor. (Prof. Dr Bahaeddin YEDIYILDIZ Ordu Kazasının Sosyal Tarihi )
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 23
Kayıt tarihi : 14/03/09
Yaş : 36

Kullanıcı profilini gör http://coder.eniyiforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz